V tomto krátkém článku bych vás chtěl seznámit s jedním z několika možností, jakým způsobem snímat krajinu a pořizovat noční fotografie. Tento text prozatím nezabíhá do detailů, neboť moje časové možnosti jsou omezené, ale doufám, že v brzké době uvedu další podrobnosti, které budou nápomocny dalším fotografům a příznivcům krajinářské a noční fotografie.

Star Trails - co to je?

Star trails je tedy jakási technika, kterou můžeme popsat jako časosběrný obraz pohybu hvězd na noční obloze. Je to krajinářská technika snímání hvězdného nebe, při které je v každé expozici zaznamenány pozice hvězd. Protože naše Země se neustále otáčí kolem své osy, mohou být tyto nepatrné posuny zaznamenány. Jak? Přeci hvězdami…Tím, že se Země otáčí a hvězdy ve vesmíru jsou statické, tak naopak vzhledem k naší soustavě hvězdy, i když se to moc nezdá, tak putují po noční obloze (kromě Polárky, která je v ose rotace na severní straně).

Pořízení fotografie

Podstata vzniku toho typu fotografie spočívá v pořízení několik desítek  až stovek snímků. To kolik snímků se pořídí, záleží na délce expozici a to nejen. Kromě jiného jsou tu i další aspekty, které musí být brány v úvahu a jsou důležité pro vznik a skladbu fotografie, jako je použité ohnisko, iso, čas expozice, podmínky atd.. Důležitou roli v tomto ohledu hraje neměnná pozice snímaného pole, která se opakovaně snímá po určitou dobu. Připravte se, že v terénu budete desítky minut, či spíše pár hodin !! 

Existují 2 způsoby jak snímat pohybující se hvězdy (Star Trails)

 • Snímat v režimu BULB po celou dobu
  • To je jistě dobrá myšlenka, ale těžce realizovatelná a použitelná pouze v některých případech (dlouhé ohnisko). Pokud uvažujeme široký záběr (krátké ohnisko), tak aby jste pořídili dostatečnou dráhu pohybu hvězd, je zapotřebí snímat v řádech desítek minut až několik hodin. To se by však v režimu BULB nemuselo vyplatit. Může dojít k vybití baterie nebo jinému nenadálému přerušení expozice a v tu ránu je celá práce pryč. Kromě toho trpí i senzor, který je odhalen po dlouho dobu expozice. Vzniká tepelný šum atd.
 • Snímat opakovaně v krátkých expozicích
  • Druhá možnost se nabízí jako přijatelnější. Snímání probíhá v kratších intervalech cca 30-60s, při stejných podmínkách nastavení expozičních parametrů. Tímto se provede desítky až stovky stejných expozic , přičemž jediné co se na snímků hýbe jsou hvězdy. Každá expozice zaznamená pouze nepatrnou dráhu hvězd, avšak při mnoha těchto snímcích a jejich “spojení”, získáme kontinuální dráhu pohybu hvězd za dobu po kterou snímáme všechny expozice. Tady bych málem opomněl jednu důležitou věc, která usnadní večerní pobyt pod hvězdami. Je to dálková spoušť, která umožňuje ručně nastavit délku expozice a hlavně počet snímaných expozic. Díky tomuto aparátu za pár stovek totiž nemusíte ručně mačkat spoušť na foťáku, ale vše za vás dělá dálková spoušť. Dálková spoušť automaticky pouští expozici jednu za druhou, až do vámi nastaveného počtu a vy můžete jen tak relaxovat.

Příklad nastavení expozice u níže uvedené fotografie:

 • Technika: Canon 6D, Canon EF, 16-35mm, IS, USM, stativ: Genesis Base
 • Nastavení expozice:
  • ohnisko: 16mm, clona 4,0, ISO 800
  • čas expozice: 30s
  • manuální ostření, vypnutý stabilizátor
  • počet snímaných expozice: 210
  • celkový čas snímání: 210 x 30s = 6300 s = 105min=  1h, 45min

Zpracování fotografií

Je pořízeno 210 snímků, které je potřeba nějakým způsobem zpracovat do finální podoby tak, aby se vynikl pohyb hvězd. Zpracování může být pomocí externích programů (StarStaX, Startrail aj.) nebo využít Adobe Lightroom, nebo Photoshop. Obecně postup u všech je velice podobný a spočívá v tom, že  každou expozici (snímek) přes sebe “přeložíme” metodou “zesvětlení”. Tím se v každém následujícím snímku zesvětlí bod každé hvězdy na dané pozici z předchozího snímku. Asi lépe demonstrativní bude video ukázka, jakým způsobem dochází k překryvu vrstev snímku v režimu “zesvětlení” a vzniku Star Trails fotografie. 

Časosběrné (kumulační) video - vznik fotografie

Na tomto videu si můžeme ukázat, jakým způsobem probíhá vznik fotografie. Toto však již probíhá na počítači, kde je nutné jednotlivé snímky přes sebe “přeložit” metodou “zesvětlení”. 

Časosběr - rotace hvězd

Na tomto videu je časoběr jednotlivých expozic, jak šly jedna za druhou. Podotýkám, že každá expozice byla snímána 30s a toto video je souhrn snímků za dobu 105 minut shrnutá do pár vteřin.. Můžete si všimnout, že hvězdy se opravdu hýbou – cestují po obloze.

Závěr

Doufám, že tento článek Vám alespoň trochu nastínil jednu z možností vzniku a pořízení noční fotografie. Budu se snažit článek doplňovat o potřebné detaily. Děkuji, že tolerujete mé chybky a budu velice rád, když mi zachováte přízeň a budete se na mé stránky vracet.

Jakékoliv dotazy můžete vkládat níže do komentářů. Budu se snažit odpovídat, jak jen to bude v mých silách.

Doufám že se Vám článek líbil a pomohl trochu alespoň objasnit část fotografického krajinářského žánru.

Výsledná fotografie po zpracování

Loading

Share